Haberler

Doping Teknoloji Tırı Yola Çıkıyor!

2021-10-05 12:23:46

Teknoloji Tırı’nın yolculuğu 10 Ekim’de Adıyaman Gerger’den başlayacak. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yolculuğa devam edecek olan Teknoloji Tırı, köy köy gezecek ve ülkemizin çocuklarına temas edecek. Tırın belli bir süre değil sürekli olarak yollarda olması amaçlanıyor. Doping’in öz kaynakları ile fonlanan projenin 2021 yılı sonuna kadar 15000, 2022 yılı sonuna kadar ise 60000 çocuğa ulaşmış olma hedefi mevcut.

Teknoloji Tırı’nda neler var?

Teknoloji Tırı’nda neler var? Aslında teknoloji ve bilimin temel mekaniklerine dair örnekler yer alıyor. Örneğin bir rüzgar gülü nasıl elektrik enerjisi üretir, buna dair bir maket var. Basit kimya prensipleri ile çalışan bir motor mevcut. Çocukların VR deneyimi ile uzayı tecrübe edebilecekleri bir alan da ayrılmış. Ayrıca 3 boyutlu bir yazıcı da tırın içerisine yerleştirilmiş.

Bunların haricinde aslında teknolojik olarak çok önemli olan dronlar, robotik kollar da deneyimlemeye açık şekilde çocuklara sunuluyor. Çocukların tüm bunları görerek ve deneyimleyerek yaratıcı fikirlerinin tetiklenmesi ve gelecekte bunların üzerine fikir ve buluşlar ortaya koyması amaçlanıyor. Buradaki en önemli husus ise bu aletlerin, teknolojinin sadece seyir için tırda bulunmaması. Çoğu benzer yapının aksine Doping Teknoloji Tırı’nda çocuklar diledikleri teknolojiyi kullanabilecek, yenilikleri keşfedebilecekler. Böylece belki hayatlarında hiç duymadıkları teknolojileri deneyimleme ve bunların üzerine fikir inşa etme imkanları olacak. Ayrıca turu süresince Teknoloji Tırı’nda konularında uzman 7 kişilik ekip, çocukların tüm soru ve sorunlarına yardımcı olmak için yer alacak.